Wymagania dotyczące próbek wody

Musicie Państwo pamiętać, że od tego w jaki sposób dostarczycie Państwo próbkę, zależy dokładność naszych pomiarów. Oto prosty dekalog pobierania próbek i dostarczania do naszego Laboratorium Analizy Wody ACQUALab:

1. Próbkę należy pobierać do bezwzględnie czystego szklanego słoika/ butelki plastikowej, a najlepiej jeśli byłaby to butelka HDPE. Niedługo będzie można u nas za kilka złotych zakupić odpowiednie butelki do transportu próbek. Butelka powinna być dobrze wypłukana (najlepiej przy użyciu wody osmotycznej/demineralizowanej), słoik szklany powinien być wyparzony. 

2. Wodę należy pobierać ze środka toni wodnej w akwarium. Wykonuje się to w następujący sposób:

- przykładamy do góry dnem butelkę do tafli wody,

- szybko wkładamy do wody do pełnego zanurzenia (im bliżej środka tym lepiej), powietrze będzie wypierać ciecz do momentu odwrócenia naczynia,

- odwracamy szybko butelkę - w ten sposób woda wpada do środka,

zakręcamy butelkę/słoik pod wodą! 

3. Odnośnie powyższego - zakręcamy pod wodą aby nie było powietrza w naczyniu transportowym. Niestety nawet najmniejsza ilość powietrza będzie wpływać na zmianę pH próbki.

4. Nie należy przechowywać próbki bezpośrednio na świetle (szczególnie przez dłuższy czas) gdyż może to spowodować podgrzanie próbki, zmianę parametrów, szczególnie wpłynąć może na analizę żelaza i pH. 

5. Próbkę należy dostarczyć najszybciej jak to możliwe do naszego Laboratorium ACQUALab, które mieści się w Salonie roślin akwariowych ACQUATICA w Poznaniu. Wraz z upływem czasu może dojść do zmiany pH (przy czym w przypadku braku powietrza ten postęp będzie powolny). Polecamy przed dostarczeniem próbki (jeśli nie mogą Państwo np. pobrać jej przed przyjazdem), przechowywać ją w lodówce - na drzwiach lodówki, gdzie jest chłodno ale nie najzimniej. 

W przypadku zmętnienia próbki, obecności glonów/pierwotniaków/zawiesin w toni wodnej, jesteśmy zmuszeni do wstępnej filtracji przez specjalistyczny filtr. Należy wtedy wnieść odpowiednią dopłatę za przygotowanie wody do badań. Więcej informacji w CENNIKU (kliknij tutaj)

logo sklepu acquatica salon roślin akwariowych
link do acquaticaplants instagram

Informacje kontaktowe:

Specjalista ds. uprawy roślin

i kierownik sklepu stacjonarnego:

Jakub Schulz

e-mail: admin @ acquatica.pl

Od lat pasjonujemy się akwarystyką słodkowodną, mamy za sobą wiele aranżacji oraz doświadczenie w branży akwarystycznej.

Nasze doświadczenie sprawiło, że skupiliśmy się na uprawie i sprzedaży roślin akwariowych by zapewnić klientom towar z najwyższej półki! 

ikona allegro.pl
ikona facebook

Media Społecznościowe