KUP NA ALLEGRO

ACQUALab ACQUATEST PO4 - fosforany

Badanie stężenia fosforanów należy do podstawowych obowiązków każdego akwarysty roślinnego, bowiem są one końcowym efektem rozkładu związków organicznych zawartych w pożywieniu ryb oraz martwej materii. Ryby wydalają fosfor wraz z odchodami. Fosforany są wchodzą w tzw. triadę nawozową NPK, czyli trzy podstawowe makroelementy istotne z punktu widzenia wzrostu roślin. Zbyt niskie stężenie PO4 w akwarium szybko odbija się na kondycji roślin. Brak równowagi między N-P-K stanowi z kolei poważne zagrożenie glonami. Zbyt duży nadmiar azotanów w stosunku do fosforanów (PO4) to proszenie się o glony (szczególnie nitkowate). Zbyt duży nadmiar fosforanów sprzyja z kolei wzrostowi sinic (cyjanobakterie). Idealnym stosunkiem NO3 do PO4 jest tzw. współczynnik Redfielda i wynosi on 10 NO3 do 1 PO4. Wynika on ze stosunku atomowego N do P podawanego w opracowaniach naukowych jako 16 do 1. Zaleca się, aby fosforany nie przekraczały stężenia 1-1,5 mg/l (wyjątek stanowi duża obsada szybko rosnących roślin). Nadmiar fosforanów sprzyja namnażaniu cyjanobakterii oraz wzrostowi glonów typu krasnorosty. 

logo sklepu acquatica salon roślin akwariowych
link do acquaticaplants instagram

Informacje kontaktowe:

Specjalista ds. uprawy roślin

i kierownik sklepu stacjonarnego:

Jakub Schulz

e-mail: admin @ acquatica.pl

Od lat pasjonujemy się akwarystyką słodkowodną, mamy za sobą wiele aranżacji oraz doświadczenie w branży akwarystycznej.

Nasze doświadczenie sprawiło, że skupiliśmy się na uprawie i sprzedaży roślin akwariowych by zapewnić klientom towar z najwyższej półki! 

ikona allegro.pl
ikona facebook

Media Społecznościowe