Zwartki, inaczej kryptokoryny to bardzo „stare” rośliny akwariowe. Są jednymi z pierwszych roślin uprawianych w akwariach. Dawniej w domowych zbiornikach trzymano głównie moczarki, rogatki, kabomby oraz inne proste rośliny, które można było znaleźć np. w jeziorach. Później pojawiły się łatwiej dostępne zwartki, które skutecznie wypełniały w akwariach I i II plan. Są też oczywiście takie odmiany, które dorastają do wysokości nawet metra jednak są one dość rzadkie z uwagi na ogrom miejsca jaki zabierają w zbiorniku.

Zwartki są roślinami prostymi w uprawie, można je uprawiać właściwie w każdym akwarium. Polecane są do tych zbiorników, w których nie stać nas na mocne oświetlenie czy nawożenie dwutlenkiem węgla. Świetnie radzą sobie w warunkach, przy których większość dzisiejszych roślin nie rosła by lub ich kondycja byłaby naprawdę słaba.

Istotą uprawy zwartek jest przede wszystkim żyzne podłoże. Nie ma nic ważniejszego od dobrej jakości podłoża, gdyż kryptokoryny mają bardzo silnie rozbudowany system korzeniowy. Nie ma sensu dostarczać nawozów do toni wodnej, jeśli uprawiamy w akwarium tylko tego typu rośliny akwariowe.

Zaleca się, aby grubość podłoża wynosiła przynajmniej 4-5 cm, jeśli zależy nam na bujnym wzroście tej grupy roślin. W przeciwnym wypadku może dojść do mało efektownego wyrastania delikatnych, wiotkich korzeni nad podłożem. Jeżeli tak się dzieje to jest to dobry znak, iż podłoże jest zbyt jałowe i rośliny próbują szukać składników pokarmowych w toni wodnej.

Zwartki służą do tworzenia aranżacji bardzo naturalnych. W moich akwariach są jednymi z ulubionych gatunków roślin pierwszego planu lub tzw. Wyższego pierwszego planu. Dobrze zadbane kryptokoryny odwdzięczają się wspaniałym wyglądem, żywymi kolorami i zwartym pokrojem. Jeśli nasze rośliny mają rzadkie liście, wykręcają się one lub roślina tworzy znacznie więcej korzeni, nieproporcjonalnie do ilości nowych liści, powinniśmy się zastanowić czego może im brakować. Przede wszystkim zadbajmy o żyzne podłoże, a jeśli używamy zwykłego żwirku – zastosujmy dodatki do podłoża np. korki nawozowe, pałeczki nawozowe, kapsułki lub po prostu kulki gliniano-torfowe. W ubogim podłożu przy nowych nasadzeniach często dochodzi do zrzucania starych liści i trzeba poczekać aż wyrosną nowe. Nie zalecamy podcinania korzeni, chyba że nie zależy nam na rozmnożeniu rośliny.

Kryptokoryny są niezastąpione w wielu aranżacjach. Tworzą świetną kompozycję, gdy posadzone są jako uzupełnienie walorów korzeni akwariowych - sadzone tuż przed nimi zasłaniają puste miejsca, wypełniają przestrzeń.

Często używamy tych roślin do zakrywania tzw. podstaw korzeni. Wiele korzeni akwariowych nie chce z początku tonąć, więc są przyklejane do kamieni, niektórzy także przyklejają je do płytek ceramicznych. Niestety takie obciążenie często jest bardzo widoczne i nieestetyczne. Jeśli zbyt rzuca się w oczy, a ciężko jest przysypać to miejsce większą ilością podłoża to wystarczy posadzić przed tym miejscem kryptokoryny. Często ich system korzeniowy sięgnie nawet pod korzeń akwariowy i umieszczone obciążenie. Dzięki takim zabiegom przy aranżacji, uzyskamy naturalny efekt i pozbędziemy się widoku nieciekawych elementów.

Kryptokoryny są bardzo proste w uprawie. Jeśli zapewnimy im żyzne podłoże, nie trzeba będzie montować silnego oświetlenia. Wystarczy po prostu minimalne wymagane oświetlenie (przynajmniej 0,4W/litr lub 0,3W/litr LED). Rosną w każdej wodzie choć zdecydowanie preferują bardziej miękkie wody. Polecam mieszać wodę kranową z RO w ilości 50/50 a z pewnością zauważymy różnicę we wzroście.

Serdecznie polecam wszystkim te rośliny, szeroki wybór gatunków umożliwia stworzenie naprawdę ciekawych kompozycji w akwariach.  

logo sklepu acquatica salon roślin akwariowych
link do acquaticaplants instagram

Informacje kontaktowe:

Specjalista ds. uprawy roślin

i kierownik sklepu stacjonarnego:

Jakub Schulz

e-mail: admin @ acquatica.pl

Od lat pasjonujemy się akwarystyką słodkowodną, mamy za sobą wiele aranżacji oraz doświadczenie w branży akwarystycznej.

Nasze doświadczenie sprawiło, że skupiliśmy się na uprawie i sprzedaży roślin akwariowych by zapewnić klientom towar z najwyższej półki! 

ikona allegro.pl
ikona facebook

Media Społecznościowe