WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE NASZYCH TESTÓW WODY

Dlaczego miarka (mikrołyżeczka) w Waszych testach jest taka mała? W produktach konkurencyjnych mogę dać jedną łyżeczkę proszku, u Was trzeba odmierzać aż trzy. Wydaje się to nieporęczne i niefunkcjonalne.

Konkurencja bazuje na łyżeczkach produkowanych na ich potrzeby. Są większe, mieszczą więcej proszku. Nasze łyżeczki są kalibrowane na pojemność i zamawiamy je z komercyjnej produkcji zagranicznej. Nie zlecamy produkcji tych łyżeczek od podstaw. Są one seryjnie produkowane na potrzeby laboratoriów, zakładów medycznych, farmaceutów, producentów suplementów. Tym samym obowiązuje je bardzo rygorystyczna ocena, gdyż muszą zawsze odmierzać podobną ilość produktu. Produkcja łyżeczek od podstaw na zamówienie wiąże się z bardzo kosztownym projektem matrycy co znacznie podniosłoby cenę jednostkową produktów. Zlecanie produkcji miarek dedykowanych tylko dla naszej firmy, spowodowałoby wzrost ceny testów średnio o 30-40% (gdyż tworzenie matrycy jest opłacalne dopiero dla ilości rzędu 20-100 tys. sztuk). Choć trudno w to uwierzyć, produkcja elementów plastikowych na wtryskarkach kosztuje bardzo dużo. Sama forma (matryca) może kosztować tyle, co kilkanaście tysięcy opakowań testów! Nie chcemy takiego kosztu przerzucać na klientów. Doradzamy cierpliwość. To kwestia przyzwyczajenia.

Oddałem próbkę do laboratorium i wyniki się różniły. Test pokazywał 5 mg/l azotanów, natomiast w laboratorium było to 7 mg/l. Czy Wasz test działa poprawnie?

Gdy klient sugeruje, że oddał próbkę do laboratorium, to w pierwszej kolejności prosimy o przesłanie wyników i w jakim laboratorium wykonano analizę. Analiza powinna też uwzględniać badanie naszego testu w tym samym czasie. Niestety, analityka chemiczna nie jest uniwersalna, szczególnie w przypadku wody z akwarium. Dlatego tak ważne jest porównanie do roztworu wzorcowego, a nie z inną metodą. Jeżeli klient bada wodę i test pokazuje mu wynik 5 mg/l, następnie zawozi próbkę do laboratorium, gdzie np. za kilka do 24h jest ona badana, to wyniki mogą się diametralnie różnić. Ma na to wpływ flora bakteryjna zawarta w wodzie (ona dalej „pracuje” i przetwarza obecne w wodzie związki), obecność powietrza i temperatura. Co więcej, sama rozdzielczość testów kropelkowych uniemożliwia nazbyt dokładne analizy. To nie wina testu, a ludzkiego oka. Ludzkie oko ma ograniczoną rozdzielczość w rozróżnianiu barw (tylko utalentowani koloryści z darem do rozróżniania barw widzą takie niuanse). Z tego powodu, niewprawne oko może nie zauważyć niewielkiej różnicy w zmianie kolorów. Dlatego tak trudno o dokładniejsze testy. Dodanie dodatkowych barw pośrednich tylko utrudni rozróżnianie kolorów (co zdarza się w niektórych produktach konkurencji). Co więcej szacuje się, że nawet 1 na 12 mężczyzn ma problemy z rozróżnianiem kolorów. W przypadku kobiet proporcja ta wynosi 1 na 250. Stąd często panowie wspomagają się wzrokiem kobiet w ocenie barw podczas analizy.

Co mam zrobić, jeżeli pH-metr pokazuje mi pH 6,8 a Wasz test 7,2. Czy to nie jest zbyt duży błąd?

Tutaj należy rozważyć to, czy pH-metr pokazuje prawidłowe wyniki. Nasze testy są sprawdzane na jednymz najlepszych pH-metrów na świecie. Takie pH-metry są używane w najlepszych światowych laboratoriach. Klienci często nie dbają właściwie o urządzenia. Sami testowaliśmy wiele pH-metrów na rynku z niższej półki cenowej i bardzo często po okresie ok. 3 miesięcy użytkowania, pH-metry ulegały bardzo poważnemu rozkalibrowaniu. Błędy były poważne do tego stopnia, że nie dało się ich skalibrować ponownie roztworami wzorcowymi. Niestety elektrody są bardzo podatne na niewłaściwe użytkowanie. Wysuszenie elektrody, zbyt rzadka kalibracja, złe przechowywanie roztworów kalibracyjnych, przechowywanie elektrody bez cieczy ochronnej czy też błędy elektroniki (większość pH-metrów poniżej 1000 zł jest produkowana seryjnie w Chinach), powodują uszkodzenia i błędy odczytu w urządzeniach. Nasz pH-metr działa inaczej niż zwykłe, tanie pH-metry (ma opatentowane systemy ochronne, kalibracyjne i bardzo wyspecjalizowaną budowę samej elektrody). Z tego powodu zalecamy ostrożność w stawianiu zarzutów błędu po stronie naszego testu, bazując na własnym pH-metrze. Tu również polecamy sprawdzanie pH-metru za pomocą roztworów wzorcowych (buforów).

Porównałem wyniki testów i niektóre różnią się od wyników w testach konkurencyjnych marek. Skąd mam wiedzieć, że Wasze są prawidłowe?

Nasze produkty przechodzą szereg kontroli. Produkowane są w małych partiach, na bieżąco. Klient nigdy nie otrzymuje odczynnika, który np. leżał rok na magazynie. Co więcej, nasze metody opierają się na bardzo wielu publikacjach naukowych oraz naszych innowacyjnych metodach, które miały na celu wyeliminowanie tych błędów, które zauważaliśmy w produktach konkurencji. Gwarantujemy wysoką dokładność naszych testów. Odczynniki, które są używane w testach kropelkowych, używane są również w laboratorium do analizy na aparaturze spektrofotometrycznej. Nie jest to „partia dla klienta” różniąca się jakością od tej dla laboratorium. Odczynniki są zawsze dokładnie tej samej, wysokiej jakości.

Porównując produkt z konkurencją warto pamiętać, że nowa marka nie pojawia się by dorównać innym produktom, tylko ma na celu bycie lepszym. Jaki sens miałoby tworzenie produktu gorszego od konkurencji? Co w takim przypadku miałoby przekonać klienta do nowego produktu? Cena to nie wszystko. Wiele naszych testów oferuje wyższą dokładność niż testy konkurencyjne. Nasze odczynniki są wciąż udoskonalane, nie bazujemy na recepturach sprzed kilkunastu lat. Gdy coś się zmienia, pojawia lepszego na rynku odczynników chemicznych, testujemy nowe możliwości i udoskonalamy produkt. Niższa cena wynika ze zmniejszenia kosztów produkcji m.in. opakowań, a nie na obniżaniu jakości odczynników czy cięciu kosztów na kontroli jakości. Jeżeli klient uważa, że wyniki w naszym teście i konkurencyjnym znacznie się różnią, może przesłać oba testy na do naszego laboratorium do weryfikacji na aparaturze lub zakupić roztwór wzorcowy i samodzielnie dokonać porównania. Tylko analiza na roztworze wzorcowym może potwierdzić prawdziwość postawionej tezy. Konkurencyjne produkty nie są wzorcami.

Dlaczego nasze testy nie są w walizce jak u konkurencji? Odczynniki wrzucone do worka wydają się mniej funkcjonalne i mniej atrakcyjne wizualnie. 

Głównym celem jaki sobie postawiliśmy (obok dokładności) była cena końcowa produktu. Obecne produkty na rynku dla wielu klientów są poza zasięgiem ich portfeli. Testowanie wody jest niezwykle ważne w akwarystyce. Pozwala na szybką pomoc klientom w oparciu o wyniki analizy wody, tym samym identyfikując problemy jakie pojawiły się w zbiorniku. Nie każdy klient wie, że cena walizki oraz tłoczenia wkładu (do umieszczania odczynników i akcesoriów) potrafią stanowić nawet 50% kosztu produkcji zestawu testów. Choć producenci walizkowych testów są stosunkowo dużymi firmami, nie sprzedają się one w takiej ilości, by opłacało się produkować je w setkach tysięcy sztuk. Małe nakłady są droższe w produkcji. Tym samym w praktyce okazuje się, że same odczynniki są dużo tańsze niż opakowanie w jakim się znajdują. Czy klient powinien za to płacić? Ta decyzja należy już do klienta. My zredukowaliśmy te koszty, co pozwoliło zaoferować dokładne testy w cenach o kilkadziesiąt procent niższych od konkurencji. Z doświadczeń klientów wiemy, że wielokrotnie odczynniki z walizek i tak były rozrzucane "po kątach" i rzadko trafiały z powrotem do walizki. Co więcej koszt tworzyw sztucznych rośnie w zatrważającym tempie, a to wpływa na ciągłe podwyżki cen końcowego produktu. My chcemy uniknąć takich sytuacji. Bardziej zależy nam na tym, by większa ilość klientów mogła testować wodę.

logo sklepu acquatica salon roślin akwariowych
link do acquaticaplants instagram

Informacje kontaktowe:

Specjalista ds. uprawy roślin

i kierownik sklepu stacjonarnego:

Jakub Schulz

e-mail: admin @ acquatica.pl

Od lat pasjonujemy się akwarystyką słodkowodną, mamy za sobą wiele aranżacji oraz doświadczenie w branży akwarystycznej.

Nasze doświadczenie sprawiło, że skupiliśmy się na uprawie i sprzedaży roślin akwariowych by zapewnić klientom towar z najwyższej półki! 

ikona allegro.pl
ikona facebook

Media Społecznościowe