Czym właściwie różni się analiza w naszym Laboratorium Analizy Wody od innych pozornie podobnych usług?

Na rynku istnieją oferty usług analizy wody, które za podejrzanie niską cenę (jak na rodzaj używanej aparatury) oferują analizę dziesiątków pierwiastków i jonów. Taka analiza niestety nie zawsze jest warta swojej ceny. Często opakowane jest to mnóstwem chwytów marketingowych i pustych sloganów. Jak udało nam się dowiedzieć (dzięki naszym klientom, którzy korzystali już z usług konkurencyjnych firm), próbki wędrują do laboratorium wiele dni i nie są w żaden sposób przygotowywane (odbierają je osoby nieposiadające chemicznego wykształcenia i uprawnień do przygotowywania próbek zgodnie z chemicznymi praktykami, zajmują się tym zwykli sprzedawcy nie mający zielonego pojęcia o chemii wody ponad to co przeczytali sami na forach lub na opakowaniach produktów). Firmy nie zamieszczają nawet informacji co robią z próbkami, które mogą nie nadawać się do analizy. Usługi takie sprzedawane są w sklepach akwarystycznych i zoologicznych, które współpracują z firmami za odpowiednią prowizję. Nie wiedzą Państwo jednak jakie ma znaczenie odpowiednie przygotowanie próbek do badań i cały proces logistyczny, od momentu pobrania wody przez Państwa, na analizie i wynikach kończąc.

Ktoś pobiera próbkę z akwarium, w którym trwa inwazja glonów. Klient postanowił dowiedzieć się, co jest przyczyną. Taka próbka może zawierać różne zawiesiny oraz nadmiar białek, może mieć także niewłaściwy odczyn. Powinna być odpowiednio przygotowana do analizy. Dlaczego? Aparaty typu ICP-OES i ICP-MS oraz chromatografy np. gazowy lub cieczowy (którymi chwali się większość firm oferujących akwarystom takowe usługi) nie są przeznaczone do pracy z pierwszą lepszą próbką wody. Łatwo o uszkodzenie urządzenia, które jest warte kilkaset tysięcy do nawet 1,5 mln zł! Niestety żadna z tych firm nie chwali się, w jaki sposób przeprowadza analizy i ile czasu zajmuje badanie próbek. Gorzej, niektóre nawet nigdy nie pokazały swojego laboratorium. Procesy, które przeprowadzają są dla klienta wielką niewiadomą. Nikt poza nimi nie wie, jak je przygotowują, jak długo trwa transport (poza wyciekami informacji od klientów) i w jakich warunkach. Proszę nam wierzyć, do aparatów typu ICP-OES czy ICP-MS nie stawia się pierwszego lepszego laboranta po studiach. To bardzo specjalistyczna aparatura, wymagająca fachowej wiedzy i doświadczenia. Łatwa do zepsucia i bardzo kosztowna w naprawie. Wiedzą o tym szczególnie jednostki naukowe takie jak uniwersytety, które nie dopuszczają do pracy przy podobnej aparaturze osób bez odpowiedniego doświadczenia. Większość tego typu aparatury na wyposażeniu firm pochodzi najczęściej z unijnych dotacji. Na zasadzie "jak dają to biorę". Koszt obsługi takiej aparatury zwraca się tylko gdy analizy są wykonywane regularnie w dużych ilościach. Jeżeli firma wykonywałaby tylko kilka analiz dziennie - nie opłacałoby się nawet uruchamiać urządzenia!  Czy sądzą Państwo, że ktoś za kwotę rzędu 40-100 zł udostępni niewyobrażalnie drogą aparaturę i czas pracy wykształconego laboranta? Te firmy nie wykonują więcej analiz niż przeciętne laboratorium w Parku Technologicznym - nie trzeba daleko szukać. Gorzej - często wykonują tych analiz mniej. W Poznaniu (czyli mieście, w którym prowadzimy działalność) analiza podobna do tej oferowanej przez większość sklepów akwarystycznych kosztuje ok. 300 zł w warunkach laboratorium, które ma wsparcie Unii Europejskiej i dotacji rządowych. To koszt przygotowania próbki, czas laboranta i udostępnienia aparatury. Większy przerób mają stacje uzdatniania wód - koszt analizy ICP-MS wynosi od 30-40 zł za jeden pierwiastek w tego typu jednostkach. Już to daje wiele do myślenia. Jeśli jakaś firma twierdzi, że robi to za np. 100 zł za kilkadziesiąt parametrów, to zastanówcie się Państwo jaka jest wartość takich analiz. 

Chwalenie się aparaturą, która wprawdzie ma niewiarygodną czułość pomiaru (jeśli analizę przeprowadzi się rzetelnie) to tylko chwyt marketingowy. W praktyce, wiedza czy mają Państwo 0,0002 mg baru, 0,00156 mg manganu, 0,0014 mg strontu nie wpłynie na ratowanie zaglonionego akwarium, a z pewnością wpłynie na Państwa portfel. Są to bowiem analizy zupełnie zbędne. Jak widzę analizowanie takich parametrów jak wanad, cyna, beryl w wodzie akwariowej to zwyczajnie chwytam się za głowę! Niestety, póki co, dokładność tych pomiarów przy obecnym systemie poboru próbki, przygotowania i transportu - jest raczej marna (niestety nie wiadomo jak bardzo, może to i lepiej). A firmy nie mówią nawet jakiego rzędu dokładność wskazania oferują, przerzucają bowiem winę na klienta (za niewłaściwe przygotowanie próbki, nawet jeśli od momentu jej przekazania do wykonania analizy zostanie popełniona cała lawina błędów). Często też wysługują się sklepami, które oferują te usługi jako pośrednicy - i to sprzedawcy muszą "świecić oczami" przed klientami. Co gorsza, nikt nawet nie podaje jakie wnioski miałby klient wyciągnąć z owych wyników, zero porad, zero wyjaśnień dotyczących wpływu określonych parametrów na akwarium czy zdrowie klienta (jeśli przekazuje on próbkę wody pitnej). 

W naszym sklepie po uzyskaniu wyniku to nie będzie rozmowa na zasadzie "jest dobrze/jest źle, pozdrawiam!". Otrzymują Państwo rzetelną poradę w cenie analizy! Czy to oferuje konkurencja? NIE. 

Analiza anionów/kationów wymaga odpowiedniego przygotowania próbki do transportu. Badanie pH? Jak w ogóle można mówić o badaniu pH po 2 dniach przechowywania próbki w butelce, w której znajduje się powietrze? Te firmy musiałyby zbieraćod każdego sklepu, który zbiera próbki, co najmniej kilkadziesiąt próbek dziennie by miało to w ogóle jakikolwiek finansowy sens. Niestety mydli się oczy i oferuje np. analizę śladowych metali, które nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego i nie dają jakiejkolwiek sensownej wiedzy akwaryście czy osobie bez wykształcenia chemicznego. Są to bowiem pierwiastki bez znaczenia na rozwój roślin akwariowych (nie mogą bowiem znaleźć się w tej wodzie w ilościach zagrażających funkcjonowaniu akwarium) i w występujących stężeniach, bez wpływu na zdrowie człowieka.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nie mogliśmy patrzeć bezczynnie i stworzyliśmy własne Laboratorium Analizy Wody i Laboratorium Akwarystyczne. Dzięki naszej fachowej wiedzy i analizom laboratoryjnym, pomożemy Państwu prowadzić z powodzeniem akwarium roślinne. Unikną Państwo standardowych kłopotów z chemią wody, a aranżacja akwarium roślinnego stanie się czystą przyjemnością. Serdecznie zapraszamy!

logo sklepu acquatica salon roślin akwariowych
link do acquaticaplants instagram

Informacje kontaktowe:

Specjalista ds. uprawy roślin

i kierownik sklepu stacjonarnego:

Jakub Schulz

e-mail: admin @ acquatica.pl

Od lat pasjonujemy się akwarystyką słodkowodną, mamy za sobą wiele aranżacji oraz doświadczenie w branży akwarystycznej.

Nasze doświadczenie sprawiło, że skupiliśmy się na uprawie i sprzedaży roślin akwariowych by zapewnić klientom towar z najwyższej półki! 

ikona allegro.pl
ikona facebook

Media Społecznościowe